Jeśli dysponujesz garażem i jesteś z natury majsterkowiczem, sprawdzi się u ciebie posadzka betonowa. Pomyśl jednak o gładkim, lśniącym, niepylącym betonie w formie posadzki klasy przemysłowej, jak na prezentowanych zdjęciach. Podpowiadamy dwa sposoby wykonania takiej podłogi w garażu, w zależności od tego, czy wznosisz nowy budynek, czy remontujesz stary garaż (ze zniszczoną posadzką).
Szatnie miewają dwa rodzaje posadzki: odporną na ścieranie w strefie ruchu gości i mniej wytrzymałą, za to bardziej "domową" w strefie, gdzie porusza się szatniarz w kapciach. Prezentowana realizacja, w domu kultury, powiela ten schemat i reprezentuje minimalistyczny, skandynawski design.
Co prawda nie mamy na myśli tzw. nawierzchni sportowych, lecz posadzkę betonową na korytarz wokół trybun i do holu hali sportowej. Polerowany beton jest trwały, prestiżowy - dobrze świadczy o klubie-gospodarzu. Polecany, szczególnie jeśli będziemy gościć zamiejscowe zespoły ;)
Przywykliśmy myśleć, że do większych łazienek, sanitariatów, pryszniców tylko kafelki. Tymczasem jest alternatywa. To posadzka żywiczna zasypana barwnym kruszywem kwarcowym, która jednocześnie dekoruje i daje umiarkowane własności antypoślizgowe mokrym wnętrzom.
Obejrzyj na zdjęciach jedną z takich "mokrych" realizacji i poznaj szczegóły systemu Baupox® Color Quartz.
Podłogi z granitu, marmuru wykonujemy z płytek z naturalnego kamienia. Świetna metoda do niezbyt dużych, za to reprezentacynych pomieszczeń, gdzie koszt metra kwadratowego nie jest kluczowy.
Jak podejść do marmurowej, granitowej podłogi w większym pomieszczeniu, gdzie koszt metra kwadratowego nabiera znaczenia, nie chcemy podnosić poziomu zero (płytki marmurowe zaczynają się od 2 cm grubości wzwyż + warstwa kleju), a dodatkowo szukamy oryginalnego wzoru, koloru. Z pomocą mogą przyjść polerowane jastrychy dekoracyjne Baufloor® Prestige i Terrafloor® z domieszką naturalnej skały, dające efekt wizualny marmuru, granitu, ale przewyższające naturalne bloki skalne możliwościami wzmorniczo-kolorystycznymi.
Posadzka techniczna to pojęcie z gatunku potocznych, często rozumiane jako wylewka do garażu, kotłowni, piwnicy, sutereny, na zaplecze. Mówiąc o posadzce technicznej mamy zwykle na myśli niezbyt duże pomieszczenia, często w domu prywatnym, czy niewielkim zakładzie i posadzkę o znacznej twardości, odporności na ścieranie i obciążenia. Przede wszystkim taką, którą możemy wykonać samodzielnie, ew. do budowy której łatwo znaleźć ekipę wykonawczą.
W artykule przedstawimy trzy typy posadzek technicznych: betonowy podkład posadzkowy (tradycyjne rozwiązanie), wylewkę cienkowarstwową i żywice. Rozważymy wady i zalety każdej z nich w kontekście małego garażu