Kolorowy parking podziemny

28 grudnia 2015

Kolorowy parking podziemny

W odniesieniu do garaży podziemnych panuje jak w mało którym obiekcie zgoda co do standardu wykończenia nawierzchni - powszechnie wylewa się monolityczną posadzkę betonową utwardzoną powierzchniowo, w kolorze szarym, i wymalowuje się na niej oznakowanie, stanowiska postojowe oraz strzały (biała i żółta farba). Prezentujemy wielobarwny parking wielopoziomowy, odstający na plus od standardu, będący "przedsionkiem" galerii handlowej.

Kolor utwardzacza, a kolor farby

Zacznijmy od na pozór oczywistej konstatacji: kolor posadzki betonowej można osiągnąć dwoma głównymi metodami: stosując barwiony utwardzacz do betonu lub malując.

Barwiony w masie utwardzacz (sucha posypka, którą wcieramy w beton zaraz po wylaniu płyty) da nam kolor mniej intensywny, ale beton zachowa fakturę marmurkową, czyli naturalną dla betonu i nawet dyletant będzie nadal widział, że to beton. Ponadto kolor osiągnięty tą metodą jest praktycznie nie do zdarcia. Mieszać kolory można, ale najlepiej duże powierzchnie, np. jeden poziom garażu robimy ceglasty, a drugi niebieski - taki układ jest ekonomicznie uzasadniony przy barwniku dodanym do utwardzacza. Natomiast nie jest w tej metodzie ekonomicznie uzasadnione np. wyznaczanie kolorem pojedynczych miejsc parkingowych czy wykonywanie oznakowania poziomego. Ta metoda przy dużych powierzchniach jest tańsza niż malowanie, np. na pewno taniej wyjdzie zrobienie całego poziomu parkingu w kolorze platynowym (jasno szarym) przez wtarcie w beton suchej posypki w tym kolorze, niż wylanie posadzki, utwardzenie jej utwardzaczem w kolorze naturalnym szarym i później jej pomalowanie farbą platynową.

Przejdźmy więc do drugiej metody, czyli malowania farbą, czyli tego, co prezentujemy na zdjęciach. Jak widać kolory posadzki betonowej są bardzo intensywne i obok siebie może występować żółty, niebieski, zielony, czerwony. Na fot. pomalowano praktycznie całą nawierzchnię garażu. Metoda na pewno droższa przy malowaniu "po całości", choć efekt estetyczny rzeczywiście jest ciekawy. Biorąc pod uwagę, że prezentowana galeria jest zlokalizowana w ekskluzywnej dzielnicy dużego miasta, trudno uznać wybór inwestora za przypadek. Pod znakiem zapytania stoi trwałość takiej powłoki - na pewno kluczowa będzie stabilność płyty betonej, bo odpryski farby zaczynają się od pęknięć w betonie...

Wypada wspomnieć o jeszcze jednej możliwości uzyskania kolorowego parkingu - malowania żywicą. Żywica może mieć tak intensywny kolor jak farba i jest kosztowniejsza niż farba w przeliczeniu na 1 m2. Po co więc ją robić w garażu? Po pierwsze mamy żywice antypoślizgowe, zasypane piaskiem, są niezastąpione na pochyłe rampy zjazdowe garaży podziemnych. Po drugie - jak ktoś nie pomyślał na etapie projektowym i wykonał za słabą posadzkę betonową, tzn. nie dość odporną na pylenie, to można pokryć ją żywicą i osiągnąć podobną antyścieralność, jak przy betonie utwardzonym powierzchniowo. Po trzecie wreszcie - żywice są wybitnie chemoodporne (bardziej niż beton), co może mieć znaczenie przy parkingach w przemyśle. Tu przykładowy "kolorowy" parking wykończony powłoką z żywic epoksydowych.

Garaż podziemny na bogato: czerwona, żółta, niebieska, biała, szara - kolory użytej farby. Na słupach ceramiczna mozaika. Pod sufitem eleganckie lampy.

Czerwony ciąg pieszy, niebieskie miejsca postojowe dla osób o ograniczonej mobilności. Szary kolor też osiągnięty farbą - nie naturalna barwa betonu.

Poziom ośmiornicy (minus jeden, -1), czyli tuż pod powierzchnią ziemi. Zebra dla pieszych urozmaicona zieloną farbą. Nawierzchnia betonowa pomalowana szarą farbą.

Na żółto pomalowano stanowiska dla niepełnosprawnych i są to miejsca najbliżej wejścia do centrum handlowego.

Żółto-czarne progi zwalniające dodają do palety barw prezentowanego garażu podziemnego.

Wózek z mopem serwisu sprzątającego. Farba prawdopodobnie lepiej zapobiega powstawaniu plam na betonie. Oczywiście w porównaniu ze "zwykłym" betonem, bo mamy też impregnaty "anti stain" (anty plamy), które przy zachowaniu naturalnej, marmurkowej barwy betonu (bez malowania farbą), zapobiegają powstawaniu plam np. z oleju silnikowego.


Jak zabrać się za nawierzchnię Twojego garażu? Zacznij od kontaktu z naszym działem technicznym, gdzie pomożemy Ci określić, jakiej grubości podłogi, na jakiej podbudowie, z jakim zbrojeniem i jak zaimpregnowaną powierzchnię potrzebujesz pod dane obciążenia.