Posadzki betonowe. Włókna polimerowe skutecznie zastępują stal

26 listopada 2021

Posadzki betonowe. Włókna polimerowe skutecznie zastępują stal

Włókna polimerowe coraz częściej zastępują stalowe pręty i siatki do zbrojenia posadzek. Dlaczego? Mają wiele niepowtarzalnych zalet i pozwalają wykonać posadzkę nawet 40 % taniej.

Bautech Baumex to nowatorskie konstrukcyjne makrowłókna polimerowe Smart 3D, które pełnią rolę podstawowego zbrojenia konstrukcyjnego. Wykonane są z unikalnego materiału polimerowego, który skutecznie wypiera stosowanie stalowych siatek i stalowych włókien zbrojeniowych. Dlatego włókna polimerowe Bautech Baumex stają się powszechnie stosowanym zbrojeniem konstrukcyjnym wzmacniającym strukturę betonu.

Zalety techniczne

Zbrojenie włóknami polimerowymi Bautech Baumex ma podwójne działanie – zapewnienia nośność konstrukcji i zabezpiecza przed tworzeniem się rys. Charakteryzują się bardzo wysoką wytrzymałością na rozciąganie i sztywnością. Co więcej, łatwość z jaką się je rozprowadza powoduje, że struktura betonu jest jednorodna i wolna od tzw. „jeży”. Właściwości posadzek betonowych wykonanych z wykorzystaniem włókien polimerowych są niezmienne niezależnie od zmiennych warunków atmosferycznych - bardzo niskich czy wysokich temperatur, śniegu, czy opadów deszczu. Charakteryzują się też wyjątkową odpornością chemiczną. Są odporne na utlenianie i korozję spowodowaną chlorkami, siarczanami, pleśnią, rdzą, itp., co szczególnie ważne w trudnych warunkach środowiskowych wywołanych bliskością wody morskiej lub wpływami atmosfery wielkoprzemysłowej. Dzięki polimerom z których są wykonane nie wywołują zakłóceń magnetycznych, dlatego są szczególnie przydatne np. w konstrukcjach związanych z budownictwem szpitalnym lub w magazynach z automatycznym składowaniem towarów.

Zastosowanie praktyczne

Włókna polimerowe Bautech Baumex zastępują tradycyjne zbrojenie włóknami stalowymi i siatkami.

Są szeroko wykorzystywane do: wykonywania betonów kompozytowych, zbrojenia posadzek przemysłowych, zbrojenia betonowych nawierzchni zewnętrznych - placów składowych i kontenerowych, parkingów, stref załadunkowych, składowisk i suszarni odpadów, dróg betonowych, jako zbrojenie hybrydowe oraz dodatek przeciwskurczowy do betonów konstrukcyjnych.

Równie skutecznie sprawdzają się także w zbrojeniu elementów niekonstrukcyjnych takich jak: nadbetony stropy prefabrykowane, podbudowy itp. Są też idealne do do stosowania w mieszankach betonowych przeznaczonych do betonów natryskowych, jastrychach i zaprawach oraz zbrojenia prefabrykatów betonowych, galanterii i małej architektury ogrodowej, segmentów obudowy tuneli, zbiorników na oleje, szamba, kręgi studni itp.

Zalety ekonomiczne - to się opłaca

Zastosowanie włókien polimerowych Bautech Baumex znacznie obniża koszty budowy. Dzięki możliwości zmniejszenia grubości płyty betonowej, małemu dozowaniu oraz niskim kosztom wbudowania, transportu i składowania okazuje się, że oszczędności mogą wynieść nawet 40%. Stal, po wielomiesięcznych wzrostach cen, jest niezmiennie droga i jej zastosowanie staje się coraz mniej opłacalne.

Bautech porównał zbrojenie posadzki betonowej w hali przemysłowej o powierzchni 3000 m2* z wykorzystaniem włókien polimerowych Bautech Baumexx i stali. Jakie wnioski?

  1. Do uzbrojenia jej potrzeba 810 kg włókien polimerowych Bautech Baumex
  2. Decydując się na zbrojenie stalowe potrzebujemy 11,8 ton stali

CENA: Wykorzystanie włókien Bautech Baumex pozwoli zaoszczędzić minimum 15 000 zł!