Jaskinia ze stalaktytami z betonu

06 kwietnia 2016

Jaskinia ze stalaktytami z betonu

Jak zbudować jaskinię z betonu?

Sztuczne jaskinie mają zastosowanie w parkach, ogrodach zoologicznych (ciekawe realizacje w Afrykarium, Odrarium we Worcławiu), tzw. theme parks (parkach rozrywki tematycznych). Wszelkie arboreta, ogrody botaniczne również mogą być zainteresowane. Indywidualni inwestorzy czasem budują tego typu obiekty przy domach - grota do prywatnego użytku, np. do medytacji, albo zadziwienia gości ("mam jaskinię na wyłączność"). Skonstruowanie pieczary polega w uproszczeniu na budowie stelaża z drutu zbrojeniowego fi 4, 6 lub 8 mm, włożeniu wypełniacza z ziemi, styropianu, w przypadku mniejszych form nawet ze zgniecionych gazet i oblaniu betonem, a następnie pokryciu dekoracyjną warstwą ścienną Pressbeton® Vertical, dla nadania faktury naturalnego kamienia. Więcej o konstruowaniu sztucznych skał.

W prezentowanej realizacji mamy dodatkowo formy naciekowe: stalaktyty (stożki zwisające "z sufitu" jaskini), stalagmity (stożki przrastające "na podłodze", z dna groty) i stalagnaty (kolumny). Równiez wykonano je z betonu. W naturalnych warunkach formy krasowe są wrażliwe i np. wietrzenie jaskini albo zbyt licznie odwiedzający ją ludzie mogą destrukcyjnie wpływać na nacieki (sopieńce). Oczywiście w przypadku betonu nam to nie grozi.

Stalagnat z betonu w grocie. Daleko od kieleckiej Jaskini Raj. Obecność rodziny z wózkiem uzasadniona płaską, równą nawierzchnią, również z betonu, wykonaną w technologii Pressbeton®. Obiekt zlokalizowany jest w parku rozrywki.

Pieczara z betonu. Fakturę skałom nadano przy pomocy systemu Pressbeton® Vertical. Wejście obsadzono roślinnością cieniolubną.

Stalaktyt i stalagmit na pierwszym planie są bliskie utworzenia stalagnatu, czyli kolumny. Niestety są z betonu, a więc martwe, nie przyrastają


Formy krasowe wykonane z betonu. Zwraca uwagę dysza instalacji przeciwpożarowej na suficie groty i reflektorek ukryty za stalagmitem, na podłodze. Instalacje można poprowadzić wewnątrz ściany ze sztucznej skały, która może mieć pustkę powietrzną.


Zarówno ściany, nacieki krasowe, jak i posadzkę wykonano w tej grocie z betonu. Po jaskini spływa wodospad.