Posadzka żywiczna do łazienki

17 listopada 2014

Posadzka żywiczna do łazienki

Posadzki do łazienek - oprócz tradycyjnych kafli, mamy dziś do wyboru zdobywające popularność żywice. Ich zaletą w przypadku mokrych pomieszczeń - łazienka, prysznic, toaleta - jest wyjątkowa szczelność, brak spoin. No i oczywiście wygląd - epoksyda jest uważana za nawierzchnię "nowoczesną" - spotkamy ją w prosto urządzonych, skandynawskich łazienkach domów, mieszkań, czy obiektów użyteczności publicznej.

Czy żywica w łazience to dobry pomysł?

Dla osoby chcącej nowoczesnego, "innego" wnętrza, której nie przeszkadza wyższy koszt takiej nawierzchni (niż kafli): Tak, żywica w łazience, sanitariacie, pod prysznicem, w WC - to dobry pomysł. Sama powłoka żywiczna jest szczelna, a ze względu na brak spoin przy przeciętnej wielkości łazience, nie grozi nam jakieś przesiąkanie wody pod spód wylewki, powstanie grzyba, itp.

Z jakim kosztem się liczyć?

Cena za m2 posadzki żywicznej w łazience wypadnie przeciętnie trochę wyżej niż ceramiki (kafli). Prawdopodobnie nie uda Ci się wykonać posadzki w łazience o powierzchni kilku metrów kwadratowych w cenie takiej, jak kafle, szczególnie te najtańsze odmiany kafelków, które widujemy w supermarketach poniżej 20 zł za m2.

Chyba że... kupisz żywice w naszym sklepie internetowym i masz dość odwagi, żeby ją samemu wykonać ;) Na dole pokazujemy, jak to się robi. Nie polecamy czegoś takiego osobie, która nigdy nie układała samodzielnie żywicy epoksydowej. Co prawda nie są potrzebne jakieś specjalnie wyszukane narzędzia - często wystarczy wiaderko do mieszania i metalowa lub gumowa zgarniaczka - ani umiejętności - jeśli mamy jedną tylko "lewą rękę", poradzimy sobie, ale uzaleźnijmy decyzję od pożądanego efektu estetycznego.

Wracając do ceny za m2, to wynika ona z tego, że najczęściej będziesz chciał zatrudnić fachowca od żywic, i przy ledwie kilku metrach kwadratowych łazienki, z racji samego kosztu dojazdu - poda on cenę wyższą niźli by to zrobił majster od kafli, który zapewne i tak jest obecny przy remoncie łazienki...

Jak się zabrać za żywice w łazience?

1. Zrobić samemu - kupić żywice w naszym sklepie internetowym - wylać samemu w łazience na podstawie informacji z kart technicznych, jak i filmów (poniżej). Większość "łazienkowiczów" będzie wybierać spośród dwóch systemów: Baupox® TL (gładki), albo Baupox Color Quartz 8 (antypoślizgowy - zasypany dekoracyjnym piaskiem).

2. Zatrudnić fachowca - wystarczy wpisać do dr Google "posadzki żywiczne [miasto]", gdzie [miasto] to jakiś większy ośrodek miejski i otwierają nam się możliwości.

3. Możesz też napisać do naszego działu handlowego, na Twoją prośbę przeszukamy naszą bazę wykonawców, pod kątem ekipy z Twojego miasta. W tym przypadku wykonawca będzie prawdopodobnie pracował na materiałach firmy Bautech.

Ultima Baufloor® - beton w łazience

Przegląd systemów łazienkowych zaczynamy od betonu nie bez powodu... Grubość Ultimy od 8 mm, a więc niewiele więcej niż żywice, a mniej niż kafel z klejem. Trudno polecać Ultimę do samej łazienki (zwłaszcza małej łazienki w bloku - za mała powierzchnia), bardziej do całego domu (w tym łazienki). Ultima doskonale sprawdza się w mokrych pomieszczeniach, tu więcej zdjęć z przykładowych realizacji: łazienki, kuchni, salonu - living-room'u.

Warstwą podkładową pod Ultimę jest żywica.

pdf
Ultima Baufloor®

Creativo Baufloor® - mikrocement w łazience

System pośredni między żywicą a betonem. Grubość 3 mm, więc tyle, ile przy typowej żywicy. System o umiarkowanych własnościach antypoślizgowych, dzięki utrwalonym żywicą śladom rakli (powiększ zdjęcie obok). No i wierzchnią warstwą jest żywica, czyli warstwa niepenetrowalna przez wodę. Więc system doskonały do mokrych pomieszczeń.

Mimo tych charakterystyk Creativo nie jest typowym systemem łazienkowym. Na równi nadaje się do łazienki, kuchni i innych domowych, a także firmowych pomieszczeń.

pdf
Creativo Baufloor®

Baupox® TL - gładki, łatwiejszy do zmycia, tańszy

Składa się z:

  • żywicy podkładowej - przeźroczystej - Baupox 100,
  • barwnej żywicy Baupox 200, którą wylewamy jako drugą i trzecią warstwę.

Gama kolorów wg palety RAL - bardzo szeroka. Oczywiście większość klientów wykonuje posadzkę w jednolitym kolorze, inaczej niż na zdjęciu obok.

pdf
Bautech TL System

Baupox® Color Quartz 8 - antypoślizgowy i droższy

Składa się z:

  • żywicy podkładowej, bezbarwnej Baupox 100,
  • żywicy barnej Baupox 200,
  • na to wysypujemy dekoracyjny, barwiony piasek,
  • po czym układamy wierzchnią, bezbarwną żywicę Baupox 400.

WYBRANE WARIACJE KOLORYSTYCZNE

Przykładowa realizacja

pdf
Bautech Color Quartz 8 System

Podłoże pod żywicę

Podłoże - wylewka betonowa - musi być równe i wytrzymałe. Czyli tak samo, jak pod podłogę ceramiczną. O ile jednak przy za słabych wylewkach (uginających się pod ciężarem człowieka) kafel będzie "trzeszczał" (i będą pękać fugi), to przy żywicy może nam pęknąć nasza piękna "tafla", tworząc szpetną rysę. Dlatego prosimy poinformować majstra od wylewek, że planujemy epoksydę, aby ten się szczególnie przyłożył, nie oszczędzał na cemencie, grubości, zbrojeniu, itp.

Łazienka a biała żywica

Biała żywica jak najbardziej może być wykonana w łazience. A ponieważ łazienka zwykle jest zacieniona (co najwyżej ma okno połaciowe od północy, albo wręcz żadnego okna), to nie dotknie nas proces żółknięcia białej żywicy, który zdarza się w nasłonecznionych salonach. Na fot. poniżej przykład białej żywicy, co prawda w barze, w tle widać umywalkę :)

Fot. Senso Resin Floors

Połysk, czy mat

Standardowo, posadzka żywiczna gładka (opisany wyżej Baupox® TL) będzie miała połysk. Możemy ja zmatowić, przez nałożenie dodatkowej, ostatniej warstwy - lakieru poliuretanowego Baupur 500. Uzyskamy w ten sposób zarówno nieco inny wygląd - brak refleksów świetlnych pochodzących z okna dachowego, czy lamp - ale również umiarkowany stopień antypoślizgowości, bardzo pożądanej w łazience. Lakier Baupur do kupienia w naszym sklepie internetowym.

VIDEO: jak wykonać posadzkę żywiczną w łazience?

System o strukturze antypoślizgowej

Uwaga: Na filmie jest pokazana wersja "full" tej posadzki z podkładową warstwą bezbarwnego kruszywa (na filmie jest to etap II). Normalnie, przy równej wylewce, układamy jedynie dekracyjny, barwiony piasek - czyli etap II z filmu nam odpada.