Podłogi betonowe: dom, sklep, biuro

15 stycznia 2015

Podłogi betonowe: dom, sklep, biuro

Pod pojęciem "podłogi betonowe" kryje się beton nieco bardziej reprezentacyjny: do domu, rezydencji, loftu, nowoczesnego minimalistycznego wnętrza, sklepu, firmy. Nacisk jest położony nie na przenoszone obciążenia, ale na lico takiej płyty - jej wygląd. Czy warto wybrać podłogę betonową do naszego wnętrza? Jakie są jej odmiany? Kilka przykładowych realizacji - czytaj w artykule.

Przykładowe realizacje

W podłogach betonowych do sklepu, biura, rezydencji dość często stosuje się jeden lub dwa zabiegi "dekorujące":

  • Zmieszanie dwóch lub więcej kolorów - na placu budowy - aby posadzka była czymś więcej niż "szarym betonem". Przy czym mieszane kolory to odcienie szarości - nie miesza się np. żółtego z niebieskim. Mieszając odcienie szarości wciąż mamy beton, ale z wyglądu jakby bardziej szlachetny. Patrz pierwsza i druga realizacja poniżej.
  • Szlifowanie i/lub polerowanie - daje podłodze "efekt lustra". Połysk, poza estetyką, ułatwa zamiatanie i zmywanie podłogi. Ale pogarsza właściwości antypoślizgowe.

Butik, drogeria

Cienkowarstwowa podłoga betonowa Ultima Baufloor®. Użyto trzech kolorów wylewek (platynowy, szary, grafitowy). Następnie podłogę polerowano.

butik-polerowany-beton
salon-kosmetyczny-podloga-betonowa
sklep-podloga-betonowa

Biuro, sala konferencyjna

Cienkowarstwowa wylewka Ultima Baufloor®. Zmieszano wylewki o dwóch kolorach. Powierzchnię polerowano.

Galeria handlowa

Korytarz centrum handlowego wzdłuż witryn sklepowych. Wylewka polerowana Terrafloor® (lastryko).


Opłacalność budowy

Podłogi betonowe generalnie są tanie - w przeliczeniu na metr kwadratowy. Wynika to z niskiej ceny podstawowych dwóch składników piasku i cementu. Niestety w przypadku realizacji takich jak dom, butik, salon, sprawa się komplikuje. Mały metraż, np. 50-100 m2 i stały koszt sprowadzenia na plac budowy urządzeń takich jak zacieraczka i szlifierka do betonu, powoduje, że koszt metra kwadratowego nie koniecznie będzie niski. Cała sztuka to znaleźć wykonawcę, któremu będzie zależało - i taki zrobi w zbożnej cenie. Jeśli komuś nie zależy - bo ma akurat stos zleceń - poda cenę "z kosmosu". Na pewno warto budować niskometrażową posadzkę betonową zimą, kiedy ekipy cierpią na brak zleceń.

Utrzymanie podłogi betonowej w czystości

Parametry porównywalne do kafli. Posadzka taka nie nasiąka, łatwo ją zamieść, można ją myć. Brak fug, które przy podłogach ceramicznych akumulują brud - należy traktować jako zaletę.

Systemy podłóg betonowych

Są dwa: wylewki i monolityczne. Różnica jest taka, że "wylewki" się wylewa na istniejące podłoże, a "monolityczne" wykonuje się jako jedną, grubą płytę (warstwa konstrukcyjna i wykończeniowa w jednym).

Do obiektów takich jak sklep, biuro czy dom najczęściej wybiera się pierwszy sposób, czyli wylewkę, bo na etapie wylewania warstwy konstrukcyjnej nikt nie pomyślał, że można by ją od razu wykończyć w jakiś atrakcyjny dla oka sposób.

Granice między systemami są płynne - jest też możliwość, żeby wylany beton, na którym mieliśmy np. położyć kafle, po zmianie planów utwardzić specjalnym impregnatem Terraseal® (wnikającym wgłąb betonu) i wypolerować na połysk... To jest rozwiązanie pośrednie między cienkowarstwową wylewką, a posadzką monolityczną.

Wylewka cienkowarstwowa Baufloor®

Grubość 8-15 mm. Dobra do nowo budowanych obiektów jak i do remontowanych. Na podłoże betonowe wylewamy zmieszaną z wodą na placu budowy wylewkę, rozkładamy listwami zgarniającymi, najczęściej zacieramy zacieraczką mechaniczną i ew. polerujemy.

Wylewka dostępna w kolorach:

Wylewka Terratop® (lastryko)

Grubość 10-30 mm. Imituje granit lub marmur. Na podłoże betonowe wylewamy zmieszaną z wodą na placu budowy wylewkę, rozkładamy listwami zgarniającymi, szlifujemy, polerujemy.

Podłoga betonowa utwardzana powierzchniowo

Czyli klasyczna "posadzka przemysłowa". Wykonywana standardowo w halach o powierzchni np. 5000 m2. Przy takich powierzchniach podłoga deklasująca cenowo wszystko inne.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ją wykonać w domu, w wersji "industrial look", ale trzeba o tym pomyśleć odpowiednio wcześnie - na etapie projektu, bowiem...

Nie mamy tu wylewki, lecz utwardzacz (suchą posypkę). W wersji "domowej" będzie to wyglądało tak: na styropian wylewamy standardową wylewkę "podkładową" o grubości 5 cm, wcieramy w nią utwardzacz, ew. polerujemy przy udziale pielęgnatora Terraseal®.

Utwardzacz dostępny w kolorach: