Mikrocement: co można z niego zrobić, ile kosztuje?

11 kwietnia 2023

Mikrocement: co można z niego zrobić, ile kosztuje?

Mikrocement to specjalna, ultra cienkowarstwowa zaprawa, którą możemy wykończyć podłogę lub ścianę, często z efektem dekoracyjnym. Fachowcy nazywają mikrocementy "systemami milimetrowymi", bo układamy warstwę na grubość 2-3 mm. Co można wykończyć mikrocementem, do jakich obiektów się nadają i jakie są ceny tych zapraw?

Mikrocement, czyli co?

Termin "mikrocement" nie jest do końca zdefiniowany i różni wykonawcy, producenci mogą oferować trochę inne produkty pod tą nazwą. Mikro - czyli mała grubość. Ile? Wg nas od 2 do 3 mm. Cement, czyli na bazie cementu. Ale nie tylko, bo w masach mikrocementowych mamy domieszki polimerów, co czyni masę bardziej spoistą, i pozwala wykonać tak cienką warstwę. Ponadto utwardzenie odbywa się na zasadzie chemicznej (polimeryzacji), więc po 24 godzinach można wpuścić na mikrocement ruch pieszy, a po 7 dniach - pełna twardość. Przy normalnym betonie, byłoby to dłużej, poza tym "normalnego betonu" nie udałoby się rozłożyc na grubość 3 mm, szczególnie jako posadzkę, tak żeby miał odpowiednia trwałość.

Ponadto my - Bautech - mikrocementy "wrzucamy do jednego worka" z klasycznymi żywicami. Z dwóch powodów. Po pierwsze w procesie wykonawczym mikrocementu używamy żywic jako podkładów (dla ustabilizowania podłoża). Po drugie, ze względu na podobną grubość: mikrocement 2-3 mm; systemy żywiczne 0,5 - 2,5 mm. Za sprawą tak małej grubości obie klasy produktów - mikrocementy i żywice - nazywane są "systemami milimetrowymi" i w niektórych sytuacjach mogą być zamiennie stosowane. Dlatego na szkoleniach dla wykonawców łączymy temat mikrocementów i żywic.

Faktura mikrocementowej podłogi w salonie domu jednorodzinnego

Faktura mikrocementowej podłogi. Tu w domu jednorodzinnym. Więcej zdjęć z tej realizacji

Do jakich obiektów nadaje się mikrocement?

Na podłogi lub ściany do takich miejsc, jak: dom, loft, biuro, sklep, klub, restauracja, łazienka. Generalnie do wszelkich obiektów mało- i średniopowierzchniowych, gdzie "mamy mało miejsca" - np. nie chcemy zbytnio podnosić poziomu zero posadzki, albo nakładać na ścianę grubej warstwy tynku. Plus tam, gdzie liczy się efekt dekoracyjny, ale oczekujemy "surowego", czasem industrialnego wnętrza (patrz przykłady realizacji poniżej) i chcemy, żeby nie był to "zwykły" beton. Bo "zwykły" beton by nam pylił. Mikrocement jest niepylący.

Na jakich podłożach?

Nasz bautechowy mikrocement można rozkładać na podłogach - na jastrychach cementowych, płytkach ceramicznych, terakocie, płycie OSB. Na ścianach - na tradycyjnych tynkach cementowo-wapiennych, gipsowych, na płycie karton-gipsowej, na drewnie (boazerii). Ponadto mikrocementem można pokrywać meble, metalowe i drewniane przedmioty, blaty, krzesła.

Na nowych i remontowanych podłożach. Również na nietypowych, jak schody.

Mikrocement jest elastyczny, więc nadaje się na podłoża sprężyste (podłogi podniesione).

Ciemna, grafitowa powłoka podłogowa z mikrocementu, zatarta w jodełkę.

Ciemny, grafitowy mikrocement zatarty w jodełkę

Jasny, platynowy mikrocement w butiku odzieżowym

Na zewnątrz, do wewnątrz?

Mikrocement jest dedykowany do pomieszczeń zamkniętych. Jest odporny na promienie UV (nie żółknie).

Dlaczego cienki?

Mikrocement jest tak cienki, żeby go można było wykonać na istniejącym podłożu: idealnie betonie, ale również kafelkach, drewnie, a na ścianach również na płytach karton-gipsowych. Bez zrywania płytek, nakładamy mikrocement na istniejącą nawierzchnię, a nawet na rzecz ruchomą, jak mebel.

Czy nadaje się do mokrych pomieszczeń?

Tak, mikrocement jest dobry do stref mokrych np. łazienek, kuchni, pomieszczeń basenowych.

Cena mikrocementu

Jest zależna od tego, na ile metrów kwadratowych klient zamawia materiału. Pewien pogląd na ceny mikrocementu za m2 dadzą ci ceny posadzek żywicznych w naszym sklepie, jednak podane tam wartości zostały skalkulowane dla większych powierzchni (np. 200 m2), więc jeśli masz do wykończenia hall, czy salon w domu jednorodzinnym - o powierzchni 10-30 m2 - licz się z wyższą ceną mikrocementu.

Dobra wiadomość: przy mikrocemencie nie ma "za małych powierzchni", jak to ma miejsce w branży posadzek przemysłowych, gdzie po prostu nie opłaca się ściągać zacieraczek, czy listew wibracyjnych do mieszkania czy apartamentu (piszemy hipotetycznie). Mikrocementy wykonuje się narzędziami ręcznymi, wałkiem, raklą, więc wszystko, czego potrzebujemy, to znaleźć fachowca, który z pietyzmem wykończy zadany fragment posadzki, czy ścianę, nawet jeśli będą to tylko 3 m2. My ze swojej strony wspomagamy czasem inwestorów - możemy przeszukać naszą bazę danych pod kątem posadzkarza z Twojego regionu Polski, np. z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Łodzi, Wrocławia.

Jak długo "schnie"?

Chodzić można po mikrocemencie po 24 godzinach od zakończenia prac. Pełną wytrzymałość osiąga mikrobeton po 7 dniach.

Jakie czynniki mogłyby uszkodzić mikrocement?

Rozlany kwas. Duży nacisk metalowych kół (praktycznie nie występują poza przemysłem).

Pylące podłoże

Starą, betonową pylącą wylewkę przed rozłożeniem mikrocementu Creativo® stabilizujemy (nasączamy) żywicą Baupox® 100GP.

Układanie mikrocementu na kafelkach

Głębsze fugi, a tym bardziej ubytki w fugach, trzeba najpierw wypełnić masą naprawczą Terrafill®. W innym przypadku ryzykowalibyśmy pojawieniem się widocznej siatki fug na naszym eleganckim nowym mikrobetonie. Płytki niepewnie przyklejone odkuwamy i też miejsca po nich uzupełniamy Terrafillem. Powierzchnię płytek wypada zmatowić szlifierką, szczególnie gresu a'la lustro.

Mikrocement w sklepie Levi's, więcej zdjęć. Czy to intensywne światło przy robieniu fotografii, czy mikrocement o jednolitym kolorze, ale nie widać "jodełki" tak bardzo, jak na innych realizacjach. Dowód na to, że mikrocementową podłogę można wykończyć różnie: z mniej lub bardziej rzucającymi się w oczy śladami zacierania, utrwalonymi żywicą.

Klatka schodowa loftu wykończona zaprawą mikrocementową w różnych kolorach. Więcej zdjęć tej realizacji.

Live próbki naszego mikrocementu Creativo® na Budmie.

Stoisko z mikrocementem Bautech na Budmie. Więcej

Mikrocement zwykle ma teksturę. Wzór bywa niezbyt głęboki, ze względu na to, że grubość warstwy wynosi 2-3 mm. W realizacji na zdjęciu "niedbałe zacieranie" było zamierzone, lokal jest w stylu industrialnym. Więcej zdjęć.


Mikrocement na ścianie może mieć głębszą fakturę. Tu: nowoczesna kuchnia. Więcej zdjęć. Mikrocementem można też pokryć meble.

Podłoga Creativo Baufloor® z mikrocementu w salonie meblowym. Chcesz podobną? Zadaj pytanie.

Szczegóły techniczne - jak rozkładać, jak przygotować podłoże pod mikrocementy:

pdf
Karta techniczna mikrocementu Creativo Baufloor®

Masz do wykończenia dom, mieszkanie, apartament, sklep, klub, biuro? Przejrzyj nasze pozostałe systemy dekoracyjne. Zacznij od kontaktu z naszym działem handlowym, gdzie podpowiemy, czy mikrocement jest najlepszym rozwiązaniem w twojej sytuacji, ew. zasugerujemy inny, lepszy, tańszy system podłogowy.

Jeśli prowadzisz firmę budowlaną, zapraszamy na szkolenia z mikrocementu.

Gdzie można kupić?

Nasz mikrocement sprzedajemy w całej Polsce, m.in. w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu.