Dekoracyjna posadzka betonowa na płycie OSB

29 stycznia 2016

Dekoracyjna posadzka betonowa na płycie OSB


Gdzie beton na OSB?

W prezentowanej na zdjęciach realizacji - butik odzieżowy na parterze kamienicy - zastaliśmy stalowe legary. Podwójna płyta OSB bardzo tu pasowała jako "regulator" poziomu posadzki, który miał być dostosowany do wejścia z ulicy. Dodatkowo między legarami wyłożono izolację termiczną (keramzyt, wełnę mineralną), bo lokal handlowy jest podpiwniczony. Rozważana też była gruba płyta betonowa, ale trzeba by czekać kilka miesięcy na odparowanie wilgoci, a że lokal komercyjny, to liczył się każdy dzień.

Inne sytuacje, gdzie sprawdzi się OSB + nasz ultra cienki (2-3 mm) mikrocement Creativo Baufloor® w roli posadzki o wyglądzie betonu:

  1. strych, poddasze z podłogą o lekkiej konstrukcji,
  2. pomieszczenia na lekkich stropach,
  3. antresole,
  4. wszelkie ścianki działowe (zamiast OSB, wystarczy płyta kartongipsowa),
  5. sytuacje, gdy chcemy dać pod posadzką bardzo grubą izolację termiczną.

Próbny fragment podkładu z OSB. Widoczny wysypany keramzyt, który w odróżnieniu od wełny mineralnej może przenosić obciążenia. Płyta OSB podwójna. Na niej wylana zostanie ultra cienka dekoracyjna posadzka betonowa Creativo Baufloor®.

Jak zrobić, żeby posadzka na OSB nie popękała?

Skoro beton układamy na płycie OSB, to nie możemy go dać na grubość 5 cm, bo nawet podwójna płyta nam się wypaczy pod takim obciążeniem (chyba że legary mamy gęsto). Dajemy więc specjalny beton, o grubości 2-3 mm, którego spoistość jest poprawiona żywicami, a przyczepność do podłoża zapewniona dzięki podkładowi z żywicy i piasku kwarcowego. Taki system nosi nazwę mikrocementu, a w naszej ofercie ma nazwę handlową Creativo Baufloor®.

Co z łączeniami płyt OSB? Czy tam nasza betonowa posadzka nie będzie aby pękać? Po pierwsze dajemy dwie warstwy płyty OSB i układamy ją krzyżowo, czyli łączenia płyt dolnej warstwy wypadają w innych miejscach niż górnej warstwy (jedynie się krzyżują). Po drugie, łączenia górnej warstwy wypełniamy żywicą i wzmacniamy taśmą-siatką do podłóg.

Czas wykonania: podkład z OSB a standardowa wylewka?

"Standardowa płyta betonowa" w zastosowaniach dekoracyjnych miewa 5-15 cm grubości. Żeby coś takiego odparowało wodę, czas liczymy w miesiącach. Przy płycie OSB, mamy suchy montaż, żywica podkładowa pod mikrocement jest utwardzana chemicznie (czas liczony w godzinach). Po tym możemy już rozkładać na OSB 3-milimetrowej grubości dekoracyjną posadzkę betonową Creativo Baufloor® - mikrocement. Czas jego pełnego "schnięcia" to 7 dni, ale ruch pieszy jest możliwy już po 24 godzinach.

Gotowa dekoracyjna posadzka betonowa Creativo Baufloor® na podkładzie z płyty OSB.

Masz do wykończenia wnętrze o niekonwencjonalnej podbudowie, konstrukcji podłogi, albo w którym trzeba mocno podnieść poziom zero, albo wręcz przeciwnie - zachować na istniejącym poziomie?

Lekka dekoracyjna masa betonowa do wykańczania podłóg Creativo Baufloor® daje z jednej strony wygląd betonu, z drugiej - może być zastosowana przy lekkich konstrukcjach stropów, gdy chcemy znacznie zmienić poziom posadzki, gdy potrzebujemy grubej izolacji termicznej, albo gdy mamy mało czasu (przy Baufloorze ruch pieszy po 24 godzinach, pełne obciążenia po 7 dniach).

Jeśli chcesz grubszą niż 3 mm wylewkę betonową, polecamy nasz dekoracyjny Ultima Baufloor® - grubość 8-15 mm - zobacz zdjęcia.

Masz pytania? Dzwoń!

Łączenia podkładu z OSB przygotowanego pod wylewanie ultra cienkiej posadzki betonowej Creativo Baufloor®. Płyta OSB jest podójna, a łaczenia wzmocnione siatką do podłóg i żywicą.

iatka zbrojąca zalana żywicą Baupox® 100 ST.