Posadzki łatwo zmywalne

23 października 2014

Posadzki łatwo zmywalne

Wśród betonowych posadzek przemysłowych szeroko stosowany jest typ monolityczny, utwardzony powierzchniowo. Każda podłoga klasy przemysłowej, nawet zrobiona w oparciu o podstawowy utwardzacz Multitop®, będzie do pewnego stopnia zmywalna. Jak poprawić zmywalność takiej posadzki w porównaniu z "wersją standardową"?

  • stosujemy wyższej klasy utwardzacz, który poprawia szczelność, niepylność
  • impregnujemy posadzkę. Szczególnie polecamy nowoczesne impregnaty z rodziny "Nano" (wnikające wgłąb płyty)
  • szlifujemy i polerujemy posadzkę dla poprawienia jej gładkości - patrz film

W/w "środki zaradcze" możemy stosować pojedynczo, jak i wszystkie naraz. Oczywiście przy zastosowaniu wszystkich trzech - nasza posadzka będzie ekstremalnie zmywalna i trwała, bo trzeba wiedzieć, że szczelność posadzki spada wraz z wiekiem. Niezastąpiona jest rada fachowca (nasz dział techniczny), który doradzi, jak nie przepłacić i mieć zmywalną posadzkę do zadanych potrzeb.

Zmywalna podłoga w magazynie owoców: dzięki utwardzaczowi Bautop dającemy większą szczelność
Klasyczna posadzka betonowa w magazynie owoców. Odpowiednią nienasiąkliwość i zmywalność osiągnięto dzięki zastosowaniu utwardzacza metalicznego Bautop® Enduro.
Lotnisko - beton polerowany, łatwo zmywalny
Beton polerowany - zmywalny dzięki zastosowaniu impregnatu serii Nano (wnikającemu wgłąb płyty), szlifowaniu i polerowaniu.

Posadzki żywiczne

Z natury szczelne, nienasiąkliwe. Ale mogą być wykonane w wersjach gładkich, jak i szorstkich (z dodatkiem piasku lub innego wypełniacza). Jeśli posadzka z żywic epoksydowych ma być łatwa do utrzymania w czystości (łatwo zmywalna) to oczywiście wykonujemy ją w wersji gładkiej.

W naszej ofercie gładkie - zmywalne systemy żywiczne to:

  • Baupox® TL - cieńszy a więc tańszy, na mniejsze obciążenia, np. pomieszczenia techniczne, gospodarcze, magazynowe
  • Baupox® SL - grubszy, droższy, na większe obciążenia (pojazdy) i bardziej intensywny ruch, np. produkcja, magazyny z wózkami widłowymi, obiekty służby zdrowia
Posadzka zmywalna gładka z żywic epoksydowych
Posadzka zmywalna gładka z żywic epoksydowych. Zaletą - w porównaniu do betonu - jest większa chemoodporność, i szczelność, a więc i łatwiejsze utrzymanie w czystości. Wadą - przy nowobudowanych obiektach - wyższy koszt wykonania. Przy renowacjach istniejących podłóg, posadzka żywiczna może być tańszym, a wręcz jedynym rozwiązaniem. Na fot. zakład produkujący hełmy strażackie.
Cokolik zintegrowany z posadzką kapitalnie ułatwia zmywanie podłogi.
Cokolik zintegrowany z posadzką kapitalnie ułatwia zmywanie podłogi. Cokolik nie tylko chroni narażoną na zabrudzenie odpryskami dolną część ściany, ale zapobiega ucieczce wody wraz z brudem pod płytę posadzki.


Odrobina dekoracji

Co zrobić, jeśli chcemy mieć posadzkę łatwo zmywalną i jednocześnie dekoracyjną, np. na klatce schodowej? Z pomocą przychodzi system Terrafloor®. Jego gładkość i szczelność jest taka, jak w betonie polerowanym, ale dostępna szeroka paleta wzorów i kolorów.

Z powodzeniem znajdzie zastosowanie w reprezentacyjnych pomieszczeniach biurowych, hallach, obiektach użyteczności publicznej, budownictwie mieszkaniowym.

system Terrafloor®
Wylewany na grubość 10-30 mm system Terrafloor® - łatwy do utrzymania w czystości, dekoracyjny.

Inne podejście: beton ryflowany

Alternatywnym podejściem do utrzymania w czystości jest beton ryflowany. Nie jest jakoś specjalnie nienasiąkliwy - w porównaniu z przeciętną posadzką betonową - ma za to rowki ułatwiające odpływ wody, pomyji. Nawierzchnia predestynowana do obór, chlewów, obiektów związanych z produkcją rolną, gdzie mamy do czynienia z zanieczyszczeniami grubszego klaibru i o większej gęstości, często używamy wody z węży do spłukiwania.

Droga z betonu ryflowanego na wsi w strefie o dużych sumach opadów. Spadająca z pojazdów rolniczych materia spływa rowkami na pobocze. Rowki pełnią też funkcję antypoślizgową

Masz Pytania? Skontaktuj się z naszym działem handlowym lub technicznym

FILM: jak przerobić "zwykłą" posadzkę przemysłową betonową, na bardziej zmywalną i szczelną?