Co sztuczne skały mają w środku?

26 lutego 2016

Co sztuczne skały mają w środku?

Dlaczego nie prawdziwe skały?

Jeśli chcemy mieć całą ścianę z "litej" skały, koszt i logistyka przerosły by wielu inwestorów przy kamieniu naturalnym. Poza tym, jak wykonać jaskinię z naturalnej skały w naszym ogrodzie? Musiałyby to być połupane bloki, czyli nie byłaby to już taka jaskinia, jaka występuje w naturze. Inny przykład - wodospad - znów w naturze zbudowany z jednego kawałka wyprofilowanego w czasie przez wodę... Zostają więc skały sztuczne, które możemy sobie uformować w kształty, na jakie natura potrzebuje tysięcy lat, a my to zrobimy w kilka dni...

Co może być wypełniaczem sztucznych skał?

Sztuczne skały muszą mieć coś w środku. Robienie ich w całości z betonu byłoby nieekonomiczne. Przy mniejszych formatach skalnych - środkiem może być np. styropian, pogniecione gazety, karton. Z reguły opinamy nasz wypełniacz siatką stalową, którą potem obłożymy masą betonową, i która to siatka będzie formą zbrojenia naszej skały. Po udekorowaniu betonu, kładziemy sobie taką skałkę w ogrodzie i cieszymy się nią.

Wypełniaczem dla sztucznych skał - tych większych, ale leżących - może być też ziemia, usypujemy pagórek, obkładamy siatką dla zbrojenia, a na to masa do sztucznych skał.

Wyzwaniem są jednak duże, pionowe struktury. Takie jak na zdjęciach. Jak się za nie zabrać? Zaczynamy od makiety, jakiejś trójwymiarowej wizualizacji, co w ogóle chcemy zbudować. Potem w terenie budujemy w trójwymiarze nasze sztuczne skały, na razie z drutu zbrojeniowego "szóstki" lub "ósemki", mającego umocowanie w fundamencie zagłębionym w podłożu. Szkielet opinamy siatką stalową elastyczną o oczkach ok. 1 cm i podobnie jak przy mniejszych formach skalnych okładamy masą betonową do budowy skał często z wmieszanym włóknem polimerowym, jako dodatkowym zbrojeniem i polipropylenowym, żeby zapobiec pękaniu masy betonowej na etapie wiązania.

Jak dekorować, uzyskać fakturę sztucznej skały - zobacz fotoreportaż z jednego z naszych szkoleń.

Zobacz nasze realizacje - afrykańską scenerię, zoo we Wrocławiu i zoo w Poznaniu.

Sadzawka ze sztucznej skały. Stała obecność wody stawia wyższe wymagania przed materiałami na sztuczne skały.

Schody z kamienia naturalnego, sztuczne skały z betonu.

Przekrój przez sztuczną skałę. Widać pustkę powietrzną i szkielet z drutu zbrojeniowego "szóstki".

Różowe sztuczne skały kolorystycznie super współgrają z soczyście zieloną trawą.

Wodospad. Tam, gdzie strugi wodne, utwardzacz poddany ciężkiej próbie.

W surowe, skalne klimaty wkomponowana rabata z nawodnieniem.

Mur oporowy schodów ze sztucznej skały. Taka struktura musi mieć głębszy fundament.


Jak zabrać się za sztuczne skały w ogrodzie, parku, zoo? Zacznij od kontaktu z naszym działem technicznym, gdzie doradzimy format i materiały.