Chodnik z cegły w jodełkę

31 sierpnia 2016

Chodnik z cegły w jodełkę

Ponadczasową, piękną i pasującą do wielu styli architektury nawierzchnią jest jodełka z cegły. Jeśli cegła, to palona glina, więc kwestią czasu jest, gdy nadszarpnie ją zamarzająca w porach woda. Można kliknkier, ale drogi. Proponujemy chodnik w jodełkę z Pressbetonu. Taniej, trwalej i jest nawet kilka ceglanych wzorów.

Ceglaną jodełkę pamiętamy z dzieciństwa. Niektóre powojenne warszawskie ulice zostały nią wyłożone i trwają. W ogrodach - i rustykalnych, i nowoczesnych - można spotkać tę dekoracyjną nawierzchnię. Ceglasta czerwień wzorcowo komponuje się z intensywną zielenią, więc obsadzamy żywopłotem taki chodnik, ścieżkę ogrodową, czy podjazd do garażu...

Jeśli o obrzeżu mowa, to w pressbetonie krawężniki nie są wymagane, bo Pressbeton® to monolityczna płyta, co widać na filmie, a nie pojedyncze cegiełki, które bez obrzeża by nam się rozjechały.

Wzorów jest kilkadziesiąt, kolorów ok. dziesięciu. Oczywiście do ceglanej jodełki jest dedykowany kolor czerwony. Z kolei nieregularny kamień wykonamy raczej w kolorze ecru.

Przy ceglanej jodełce istotna jest pewna cecha Pressbetonu: podwójny kolor. Na świeżo wylany beton wysypujemy utwardzacz, i to będzie pierwszy, bazowy kolor (czerwony ceglasty). Zaraz potem, tuż przed odciśnięciem formami ceglanego wzoru, wysypujemy rozdzielacz, który może mieć nieco inną barwę, np. brązową. I taka ceglasto-brązowa cegła nada klimat naszemu ogrodowi. W realizacji na zdjęciach z tej możliwości nie skorzystano, ale podwójny kolor widać w niektórych innych projektach, ich miniatury na dole tego artykułu.

Pressbeton®, wzór jodełka z cegły. Tu miejski pasaż, ale wzór dobry do przydomowych ogrodów.

Ceglana czerwień jest lepiej widoczna w cieniu, a słońce rozjaśnia cegłę. Z ceglaną jodełką komponują się zielone żywopłoty.

Gablota reklamowa przyśrubowana do pressbetonowej płyty. Na filmie widać, że ceglana jodełka to w rzeczywistości monolityczna płyta. Dlatego śrubowanie nie zniszczy ozdobnej nawierzchni (nie wyrwie pojedynczej cegły).