Beton dekoracyjny na podłogę - pytania i odpowiedzi

30 października 2015

Beton dekoracyjny na podłogę - pytania i odpowiedzi

Czy da się zrobić w mieszkaniu?

Beton dekoracyjny na podłogi jak najbardziej da się wykonać w mieszkaniu, domu jednorodzinnym, a szerzej: na małej powierzchni. Przeszkodą nie jest ani stan deweloperski lokalu, czyli obecność wylewki - gdy deweloper przewidział kafle, dywan, albo parkiet. Ani nie jest przeszkodą nawet mikroskopijna powierzchnia lokalu. Betonem dekoracyjnym możemy sobie teoretycznie wykończyć nawet 30-metrową kawalerkę, choć w takim przypadku cena metra kwadratowego będzie wyższa. Dlaczego - o tym za chwilę.

Prefabrykat czy wylewany na miejscu?

Prefabrykowane płyty z betonu dekoracyjnego (zwane też betonem architektonicznym) są szeroko ogłaszane w Internecie - jest to rozwiązanie na ściany (widać takowe na fot. powyżej). Na podłogi polecamy beton przygotowywany na miejscu, na budowie. Jednak beton podłogowy to trochę inny beton - wymagania co do trwałości, antyścieralności, punktowe obciążenia dużo wyższe. Ponadto chcieliśmy przecież uniknąć spoin, fug, czyli podobieństwa do kafli - pozwoli nam na to wylewka mieszana na miejscu.

Jaka grubość wylewki?

Grubość betonu dekoracyjnego posadzkowego zaczyna się od 8 mm. To jest minimum. Tyle ma nasza wylewka Ultima Baufloor®. Więcej ma kafel + klej do glazury. Parkiet też ma więcej. Podobną lub trochę większą grubość możemy mieć przy cienkich panelach drewnianych. Mniej może mieć wykładzina. Oczywiście, jeśli ktoś potrzebuje większą grubość - nie ma problemu - Ultima Baufloor® możemy wylać na grubość do 15 mm. Za mało? Ew. brak możemy uzupełnić warstwą podkładową Unifloor® (o grubości do 50 mm). Za dużo? Polecamy Creativo Baufloor: grubość już od 3 mm! Są jeszcze wylewki dekoracyjne Terrafloor® o grubości od 10 do 30 mm, ale to nie jest stricte beton dekoracyjny, lecz lastryko.

Jakie "rodzaje" betonu dekoracyjnego ma w ofercie Bautech?

Najogólniej dwa: Ultima Baufloor® (gładki) i Creativo Baufloor® (z lekką fakturą 3D). Gładki można wykończyć tylko zacierając (efekt matowy a'la posadzka przemysłowa), szlifując (efekt: lekki połysk), a nawet dodatkowo polerując (efekt: lustro). Jak wybrać? Przyjrzyj się naszym realizacjom poniżej i zdecyduj, która Ci się podoba. My powiemy Ci, jakie kroki podjąć, aby osiągnąć zadany efekt. Wystarczy do nas zadzwonić.

Podłoga z betonu dekoracyjnego w sypialni
Beton dekoracyjny Ultima Baufloor® w sypialni